avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

As dori sa stiu care e cea mai buna si simpla metoda prin care un om ar putea lasa o proprietate unui minor in varsta de 16 ani?
Se poate face testament daca e minor?
Care ar fi costurile necesare pentru intocmirea unui testament?(aproximativ):)
Cel mai recent răspuns: Ady00pk , utilizator 13:49, 11 Septembrie 2010
se poate testa in favoarea unui minor; notarul va poate da relatii cu privire la onorariu
avocat Cristina Popescu
daca testatorul nu are rezervatari, poate face testament -eventual legatar universal sau poate face o donatie.
buna ziua.
da ar putea face un testament in favoarea minorului.
problema este daca testatorul are mostenitori rezervatari: sot supravietuitor, descendenti, parinti in viata.
se poate face testament. costurile notariale sunt mici.
Sotia a murit,mai are 1 fiu care are la randul lui un fiu.Proprietatea despre care spuneam trebuie lasata nepotului! se poate ?

Alte discuții în legătură

Testamente reciproce jeana jeana Stimati forumisti acum 3 ani am facut doua testamente reciproce pt toate bunurile comune facute in timpul casatoriei precum si pt bunurile obtinute din ... (vezi toată discuția)
Mostenire fara rezultat ContSters212788 ContSters212788 Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului ... (vezi toată discuția)
Testament intre soti cotynela cotynela =D>intre mine si sotul meu este facut un testament ca ne lasam unul altuia la moarte tot ce se gaseste atunci,nu avem copii impreuna, iar in situatia daca ... (vezi toată discuția)