Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

As dori sa stiu care e cea mai buna si simpla metoda prin care un om ar putea lasa o proprietate unui minor in varsta de 16 ani?
Se poate face testament daca e minor?
Care ar fi costurile necesare pentru intocmirea unui testament?(aproximativ):)
se poate testa in favoarea unui minor; notarul va poate da relatii cu privire la onorariu
avocat Cristina Popescu
daca testatorul nu are rezervatari, poate face testament -eventual legatar universal sau poate face o donatie.
buna ziua.
da ar putea face un testament in favoarea minorului.
problema este daca testatorul are mostenitori rezervatari: sot supravietuitor, descendenti, parinti in viata.
se poate face testament. costurile notariale sunt mici.
Sotia a murit,mai are 1 fiu care are la randul lui un fiu.Proprietatea despre care spuneam trebuie lasata nepotului! se poate ?