Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

As dori sa stiu care e cea mai buna si simpla metoda prin care un om ar putea lasa o proprietate unui minor in varsta de 16 ani?
Se poate face testament daca e minor?
Care ar fi costurile necesare pentru intocmirea unui testament?(aproximativ):)
Cazul meu: tata - bunicul, vinde nepotilor, iar eu - fiul am ramas cu cele 3/8 de la mama.

Fiul D-voastra este de acord ca partea ce-i revine din partea mamei - decedate sa o dea fiului - nepotul D-voastra?

Multe se pot intampla!
legea va permite sa faceti un astfel de act.
Nu,tatal nu doreste ca fiul lui(nepotul bunicului) sa primeasca proprietatea de la bunic.Nu imi pasa ca fiul bunicului are 3/8 din partea sotiei decedate a bunicului.Eu doresc sa stiu daca se poate ca bunicul sa faca un testament doar pe partea lui de proprietate fara sa fie nevoie de acordul sau interventia fiului bunicului.
Inca o intrebare: Daca minorul ar face 18 ani ar putea bunicul sa ii faca act de vanzare-cumparare pentru ca apoi minorul sa aiba toata proprietatea pe numele lui?Sau si atunci cand bunicul doreste sa vanda proprietatea trebuie sa intervina si fiul?