Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in zilele de repaus saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in zilele de repaus saptamanal

va rog sa ma lamuriti daca o persoana lucreaza simbata trebuie sa i se acorde timp liber platit,la 8 ore lucrateprimeste 16 ore libere platite in termen de 60 de zile,daca nu i se acorda un spor de 200%.
multumesc
Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, iar art.113 alin.1 C.mun. prevede ca , repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

Prin urmare, zilele de repaus saptamanal sunt doua si sunt consecutive.
Daca angajatul efectueaza munca in zilele de sambata si duminica, iar compania plateste pentru orele lucrate 200% mai este necesara si acordarea de zile libere (2 consecutive altele decat sambata si duminica)? Cum apar acestea diferentiate in statul de plata ?
Da, este obligatorie si acordarea a 48 de ore consecutive de repaus saptamanal , daca se lucreaza sambata si duminica.
Cornel Vasile, Consilier juridic