Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ce documente se intocmesc la transferul intre gestiuni?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ce documente se intocmesc la transferul intre gestiuni?

Am o gestiune pt. marfuri en-gros si una pt.marfuri la pret cu amanuntul.Pot transfera marfa din gestiunea cu amanuntul in cea en-gros?(dupa cateva zile,marfa se poate strica si prefer sa o vand en-gros)Ce documente intocmesc?Nu mi-e clar ce preturi trec pe NIR-uri si pe Bonul de transfer.
Pai de ce sa va complicati? De ce nu faceti o reducere de pret la marfa cu amanuntul, si apoi o vindeti direct din aceea gestiune?
ContSters307306, utilizator
Marfa e in magazin,ori eu vreau sa o vand en-gros,cu factura,deci catre o persoana juridica.Legea nu-mi permite sa vand si en-gros si en-detail din acelasi spatiu de vanzare.In plus,folosesc contul 378 pt.vanzare en-gros?Mi se pare mai simplu sa trimit marfa inapoi in depozit,sa descarc contul 378 si sa o vand apoi cu factura.
Daca punctul de lucru se afla in aceeasi incinta cu depozitul (marfa nu paraseste spatiul respectiv), pentru transferul marfii din depozit la puntul de lucru, si invers, se intocmeste "Bonul de transfer" - cod 14-3-3A.

Pe cantitatea de marfa pe care ati vandut-o cu amanuntul faceti descarcarea de gestiune aplicand coeficientul k, iar pe diferenta faceti storno la marfa+adaos+neexigibil.