avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprirea care mi-a luat toti banii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprirea care mi-a luat toti banii

titlul spune tot imi arat in egala masura nedreptatea care mi se face cat si indignarea..
ridicandu-mi azi de la bancomat salariu am costat cu stupoare
ca banca cu care are firma la care lucrez conventie , mi-a blocat
toti banii agonisiti, asta in urma unei popriri in loc sa imi opreasca pt datorie o treime, caci vorbim
doar de un cont bancar de unde imi iau salariu si imi asigur mijloacele
de existenta, mi-a oprit toata suma. As vrea sa stiu daca este legal asa ceva avand
in vedere ca sursa poririilor sunt cateva amenzi pe RAT, ma gandesc
serios sa-mi dau demisia si sa-mi gasesc alceva de lucru, de preferat in alta tara
intrucat in Romania se practica prea multe abuzuri dar in caz ca imi pot
recupera intr-un fel banii as vrea sa aflu cum, multumesc.
De cele mai multe ori banca se prevaleaza de faptul ca nu avea de unde sa stie ca acel cont este un cont de salariu si ca banii care au intrat in ei reprezinta venituri din salariu.

Scoateti o adeverinta de la locul de munca in care sa apara suma virata cu titlu de salariu si mergeti cu ea la banca solcitand ridicarea popririi de pe 2/3 din suma.
Formulati o contestatie la poprire (la executare) in termen de 15 zile de la data cand s-au poprit sumele de bani , iar in cursul procesului depuneti dovezi din care sa rezulte ca acela este contul de salariu din care se pot retine doar 1/3 . Daca ati avut in cont o suma mai mare se putea face poprirea . NU este de vina tara ca ati mers fara bilet RATB

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe si impozite - deblocare cont anotherone anotherone Buna seara. Am primit o notificare prin care mi s-a pus poprire pe contul bancar. Motivul? Amenda ratb in valoare de 250 lei. Am depus suma respectiva pe ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu in contul excutorului Georgia_cs Georgia_cs Buna ziua. Am schimbat recent angajatorul si am primit luna aceasta instiintar de poprire pe 1/3 din venitul net. Ce m-a uimit pe mine este ca banii din ... (vezi toată discuția)
Cont blocat datorita popririi. ce pot face ? sarsyn2o sarsyn2o Buna ziua, Am primit prin western o suma ... la indrumarea unui opretor de la ghiseul BRD (acum cateva saptamani cand am mai ridicat prin western) nu am ... (vezi toată discuția)