Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Va rog URGENT ! - plata mediere ?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Va rog URGENT ! - plata mediere ?

- angajatorul a initiat procedura de mediere in vederea recuperarii unei sume de bani de la angajat, si a facut o Cerere de mediere.
- mediatorul a incheiat cu angajatorul un Contract de premediere cu angajatotul, avand in vedere ca angajatul a fost de acord, telefonic, cu medierea.
In consecinta, angajatorul a platit mediatorului un onorariu - Contract premediere.

- daca ulterior, cand la mediator au fost prezente ambele parti,
insa angajatul - declara ca este de acord cu medierea,
dar refuza sa plateasca 1/2 din cheltuielile facute de angajator cu medierea ( sau si cu premedierea ? )
semnand Declaratia cu aceasta mentiune,
dar pune in vedere ca ar fi de acord cu plata pe din doua
daca pe fond s-ar ajunge la o intelegere,

ce va trebui sa faca mediatorul ?
avand in vedere ca angajatorul nu este de acord sa plateasca singur
toate cheltuielile de mediere si premediere?

1.- vor putea fi recuperate cheltuielile de premediere facute de angajator ?
2. - dar cheltuielile de mediere, daca vor fi facute integral de angajator,
cum vor putea fi recuperate?
Ce articol de lege - prevede cine plateste si
cine suporta aceste cheltuieli de: mediere + premediere ?
3. - mediatorul - va da la ambele parti doar Certificatul de informare,
sau un Proces-verbal - din care sa rezulte ca nu a putut fi facuta medierea,
adica, ca nu s-a ajuns la nicio intelegere intre parti ?
4. - ce motive de refuz mediere va trebui sa treaca mediatorul ?
pt. ca sa se poata merge ulterior in instanta, pt. ca angajatorul sa poata face actiune in instanta si sa nu fie respinsa
pt. ca ar fi refuzat medierea si plata acesteia ?
5. - cum se va recupera suma platita de angajator ca si onorariu de premediere?
sau aceasta va fi suportata doar de angajator ?
6. - cum se va recupera suma platita de angajator,
macar 1/2 din suma totala: mediere + premediere ?
Mediatorul va trebui sa treaca aceasta in Pv sau in Contract de premediere, obligatie pt. ambele parti?
sau angajatorul va cere acest lucru instantei ?
6. - in ce termen trebuie sa faca angajatorul actiunea in instanta, de la actul eliberat de mediator ?

Va rog URGENT un raspuns !
Maine este termenul 2 la mediator !
va multumesc enorm pt. raspunsuri !