Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Persoane cu handicap

buna ziua, am o dilema, am 2 parinti cu grad accentuat de handicap, la taxe si impozite mi sa spus ca ajunge 1 decizie pt scutirea taxelor si impozitelor deoarece bunul este comun.va rog frumos sa ma lamuriti.
vantara, utilizator
Daca titularul de rol fiscal detine decizie/certificat d incadrare in grad de handicap,autoritatea fiscala poate dispune aplicarea disp L nr 448/2006 art 26 respectiv facilitatea scutirii de la plata impozit locuinta /teren
Este adevarat ce vi s-a spus. Conform Codului Fiscal, art 284, alin (5) :
(5) În cazul unei clădiri, al unui teren sau al unui mijloc de transport deţinut în comun de o persoană fizică prevăzută la alin. (1), (2), (3) sau (4), scutirea fiscală se aplică integral pentru proprietăţile deţinute în comun de soţi.

[ link extern ]