Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum se impart datoriile dupa divort ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum se impart datoriile dupa divort ?

Buna ziua . In cazul in care exista credite contractate in perioada casatoriei , in care unul dintre soti este debitor iar celalalt codebitor , ce se intampla cu acestea dupa divort ? Cum se impart ratele care mai sunt de achitat ?#-o#-o#-o
cine ramane cu bunul ramane sa plateasca ratele in continuare si il va despagubi pe celalat sot pt. partea lui
Iar in cazul creditelor pentru nevoi personale , din care s-au facut imbunatatiri in locuinta , s-a mers in concedii , etc. ?
va sfatuiesc sa va angajati un avocat.
si in cazul acela cu cred. de nevoi pers cu care s-au facut imbunatatiri, cu martori si acte dovediti cine a contribuit la acele imbunatatiri si din ce sursa financiara iar atunci va iesi la iveala cine a facut creditul si unde au mers banii.
Multumesc pentru sfaturi !