Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce cota imi revine?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce cota imi revine?

Buna ziua,
Parintii mei au decedat si nu s-a dezbatut succesiunea. Mai am inca 4 frati si as vrea sa facem succesiunea pe locuinta parintilor decedati. Din cate am inteles niciunul din mostenitori nu doreste sa ia casa. As vrea sa stiu ce cota-parte imi revine mie de la mostenire in cazul in care o sa se vanda imobilul urmand sa impartim banii?

va multumesc cu stima!
Toti fratii veti imparti egal. Tot egal veti imparti si datorii si cheltuieli cu acte etc.
gi-jane2, moderator
sa inteleg ca avem fiecare 20%?
ar fi o cota fiecare de 4/20? sper sa nu gresesc
Veti avea la final a cincea parte, doamna. 1/5 ; 20%. Tot ce aveau parintii se va imparti la 5.
Succesiunile se vor dezbate insa pe rand, in ordinea inmormantarilor.