avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce cota imi revine?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce cota imi revine?

Buna ziua,
Parintii mei au decedat si nu s-a dezbatut succesiunea. Mai am inca 4 frati si as vrea sa facem succesiunea pe locuinta parintilor decedati. Din cate am inteles niciunul din mostenitori nu doreste sa ia casa. As vrea sa stiu ce cota-parte imi revine mie de la mostenire in cazul in care o sa se vanda imobilul urmand sa impartim banii?

va multumesc cu stima!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:44, 7 Decembrie 2013
Toti fratii veti imparti egal. Tot egal veti imparti si datorii si cheltuieli cu acte etc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2013
gi-jane2, moderator
sa inteleg ca avem fiecare 20%?
ar fi o cota fiecare de 4/20? sper sa nu gresesc
Veti avea la final a cincea parte, doamna. 1/5 ; 20%. Tot ce aveau parintii se va imparti la 5.
Succesiunile se vor dezbate insa pe rand, in ordinea inmormantarilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune intrebare simpla abserban abserban Situatia este urmatoarea: Mama mea a murit inaintea bunicii, in total au fost 4 frati, noi suntem 2 mostenitori dupa mama. Intrebarea mea este mostinrea din ... (vezi toată discuția)
Mostenire in urma celei de-a doua casatorii yo_simzooper91 yo_simzooper91 buna ziua, Noi suntem dou frati. mama a decedat acum 14 ani. parintii mei au cumparat o casa in care au investit impreuna. Normal, eu si fratele meu am fi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! este vorba despre o mostenire: se doreste succesiunea ... stefimit stefimit Buna ziua! Este vorba despre o mostenire: Se doreste succesiunea dupa parintii decedati.Am fost 4 frati 1.Tatal decedat in urma cu 10 ani . Nu s-a efectuat ... (vezi toată discuția)