Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum se calculeaza 2% din impozit pe venit?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum se calculeaza 2% din impozit pe venit?

Cum se calculeaza 2% din impozitul pe venit din salariu ? Din salariu brut sau din salariul net ? Este vorba de redirectionarea a 2% catre diferite ong sau diferite asociatii . Daca puteti sa-mi dati un exemplu concret la un salariu brut de 1800 lei .
noriszah, utilizator
Stimate solicitant! Daca ati precizat ca se calculeaza la IMPOZITUL DIN VENIT, atunci cum sa se aplice la salariu, fie acesta brut sau net?? Din venitul salarial vi se retin contributiile si impozitul, iar din impozitul astfel stability, vi se retine 2% si se vireaza in contul beneficiarului mentionat de dvs in declaratia de venit....
Sunt 2% din IMPOZIT.... Cum se calculeaza IMPOZITUL ar trebui sa intrebati in alta sectiune a Forumului, aici e sectiune specifica ONG... Formularul 230 nu trebuie neaparat completat si la rubrica cu suma redirectata, o calculeaza organul fiscal, desi e mai sigur sa fie completata pentru ca fiscul uneori mai greseste cu sau fara ghilimele....