Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incuviintare pentru a reprezenta interzisul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incuviintare pentru a reprezenta interzisul judecatoresc la succesiune

buna ziua,
va rog sa ma lamuriti si pe mine va rog,intr-o problema a carei rezolvare
nu o gasesc.
sunt tutorele surorii mele,care este interzis judecatoresc,trebuie
sa ma prezint in fata notarului pentru intocmirea actelor de
succesiune,printre toate documentele (nu putine)solicitate de notar
,mai trebuie o incuviintare a tutorelui sau numirea unui curator
pentru a reprezenta interzisul jud.in fata notarului,autoritatea tutelara imi spune
ca nu mai este de competenta ei,instanta spune ca un consiliu de
familie,notarul ca poate solicita un curator special,dar ceva sigur
nu stiu,va rog sa-mi spune-ti unde sau cui ma adresez ca sa pot primi
acesta incuviintare.va multumesc .
ce va spune notarul ca el face actele...un curator.
Daca si dvs aveti calitate de succesor in mostenirea care tb dezbatuta, atunci nu veti putea reprezenta interesele surorii.

Notarul va tb sa faca o adresa catre Autoritatea Tutelara pt a i se numi un curator special, procedura care dureaza cam 30 de zile.

Ati depus dosarul de succesiune la acest notar? Pt ca nu prea pare a sti ce are de facut exact.