avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie copil

Buna ziua.
Am si eu o nelamurire cu privire la indemnizatia pt. cresterea copilului.Din 20 nov. sunt in somaj timp de 9 luni si tocmai am aflat ca sunt insarcinata,pana sa intru in somaj am fost in CIC 1,dar intre CIC 1 si somaj nu am continuitate timp de aproape 3 luni adica:
20 iulie 2011-20 iulie 2013- CIC1
21 iulie2013-20 aug 2013- preaviz
21 aug-19 nov- lipsa
20 nov2013- 19 aug 2014 somaj


Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatie in conditiile acestea?

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:15, 10 Decembrie 2013
1. Ati intarziat cam mult pana v-ati inregistrat la Agentia de Somaj dupa ce ati fost concediata.

2. Depinde care este data prezumata a nasterii copilului.

3. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna ansterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

4. Daca veti naste cel mai devreme in luna octombrie 2014, cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt noiembrie 2013 - octombrie 2014 si va incadrati in conditiile prevaute de lege.

5. Daca veti naste in luna septembrie 2014, sau mai devreme, nu aveti cele 12 luni necesare pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Da am intarziat ,dar nu din vina mea,dar acum nu mai conteaza cine e vinovat.Am inteles ca de la 1 ian 2014 trebuie sa cotizezi 12 luni din 24 pt a beneficia de indemnizatie ,la fel cum este si la somaj.Este adevarat?
Nu este adevarat. Legislația cu privire la indemnizația pentru CCC nu se schimba de la 01.01.2014. Dupa aceasta data vom vedea.
Este o propunere in acest sens dar inca nu s-a materializat intr-un act de modificare a legislatiei actuale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie pentru cresterea copilului a1exandra87 a1exandra87 Buna ziua! As dori sa ma lamuriti si pe mine cu niste informatii. Am lucrat 5 luni(din 1aprilie 2013- 1septembrie 2013) acum cateva zile am aflat ca sunt ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil Violetta26 Violetta26 Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine... Sunt insarcinata in 3 luni si trebuie sa nasc in aprilie 2014, urmez cursurile postlicealei sanitare, ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil tata - cum se calculeaza cele 12 luni de obtinere venituri? deliav111 deliav111 Buna ziua, am si eu urmatoarea nelamurire: pentru ca tatal sa poata beneficia de 1 luna de CIC, acesta trebuie sa fi obtinut venituri in ultimele 12 luni de ... (vezi toată discuția)