Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua, azi in parlament se voteaza legea gratierii
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua, azi in parlament se voteaza legea gratierii

Am vazut la televizor ca astazi legea gratierii intra pe masa parlamentului pentru votare si inca ceva sa zis ca parlamentarii ar dori promulgarea acestei legi deoarece sunt obligati de CEDO. Ce spuneti exista sanse sa se promulge??
S-a retras de pe ordinea de zi. Sanse sa o promulge presedintele nu prea par sa fie, dar sa treaca, in Parlament, se pare ca sunt.
Este adevarat ca presedintele poate sa o retrimita in parlament o singura data, dupa care a doua oara e obligat sa o promulge?
adica acum ar fi obligat sa o promulge daca trece de votul parlamentarilor???
Daca trece de votul parlamentarilor poate sa o retrimita inapoi in parlament.
Dar mi se pare ca o singura data. A doua oara e obligat de constitutie sa o promulge. Poate ne confirma si un avocat daca e adevarat ca a doua oara e obligat sa o promulge.
asteptam si noi un raspuns!!!