Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie la zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie la zi

BUna ziua,

In cazul in care doresc sa -mi schimb locul de munca am dreptul de a-mi prezenta demisia la zi ? Adresez aceasta intrebare deoarece angajatorul de la actualul loc de munca nu vrea sa -mi semneze demisia la zi amenintandu-ma ca voi suporta consecintele in cazul in care nu voi sta 20 de zile in preaviz. Poate sa-mi desfaca contractul de munca cu "indisciplinar" in cazul in care nu voi sta in preaviz 20 de zile. Poate sa nu -mi dea salarul pe luna noiembrie? Sunt nevoita sa-mi dau demisia la zi deoarece m-am angajat la o alta companie de 5 zile. Va multumesc.
Demisia este un act unilateral prin care salariatul notifica angajatorul cu privire la incetarea CIM. Practic prin demisie il anuntati pe angajator ca doriti incetarea CIM de la o anumita data. Demisia nu trebuie acceptata de angajator.
CIM inceteaza dupa expirarea termenului de preaviz de 20 zile lucr. Totusi daca angajatorul doreste, atunci poate renunta la o parte sau la tot preavizul, iar CIM va incetat mai repede.
Dvs puteti demisiona fara preaviz daca angajatorul nu si-a respectat obligatiile contractuale.
Salariul pe luna nov se achita la data platii salariului. Daca nu vi-l achita atunci puteti sesiza ITM, puteti apela la mediere sau sa-l actionati in instanta.
Daca nu respectati termenul de preaviz de 20 de zile puteti fi sanctionat disciplinar pt absente nemotivate, daca fapta e prevazuta ca abatere disciplinara.