Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Procura Speciala
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Procura Speciala

Buna ziua,

Sunt in judecata cu o societate de recuperare. Recuperatorul a depus la dosar contract de cesiune si procura speciala.
Procura speciala a fost autentificata cu mult inaintea semnarii contractului de cesiune.
Mai mult, in Procura speciala este specificat: " pentru recuperarea creantelor cesionate ", OR contractul de cesiune in care se face referire la creanta mea a fost semnata ulterior. Fiind vorba de o banca, judecatorul a admis orbeste cererea de executare silita. Ce parere aveti?
Citind cu atentie Procura, am constatat ca persoana care a semnat din partea mandantului a fost imputernicita in baza deciziei Consiliului de administratie, iar in incheierea de autentificare notarul a omis sa mentioneze acest aspect!!!! ce parere aveti? Va multumesc anticipat

Vasile
Dacă a depus contractul de cesiune, nu mai are nevoie de procură. În calitate de cesionar, a devenit creditorul dumneavoastră, singurul căruia puteţi să-i plătiţi în mod valabil pentru stingerea creanţei şi singurul în drept să vă urmărească silit.
Cine a facut cererea catre executor ? Banca prin procurator sau societatea de recuperare dupa semnarea contractului de cesiune?
Mai explicit, Credit Europe Bank a cesionat catre Credit Gulf din Emirat Arabe (!!!) iar cesionar a mandatat o societate de recuperare SRL Romania. Mandant al Procurii speciala este Credit Gulf iar mandatar este societate de recuperare SRL..Procura a fost autentificata anterior contract de cesiunea.
Mai explicit, Cesionar a mandatat o societate de recuperare inainte de a dobandi calitatea de cesionar.
Maintineti punctul de vedere?