Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Vanzare materiale
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Vanzare materiale

Buna ziua,

Am o nelamurire societatea la care lucrez are caen 4321 - executie instalatie electrice, daca doresc sa cumpere ceva materiale ( lampi, cablu) de la o x firma si sa le vanda catre y firma se poate acest lucru? Ma gandesc ca ar trebuie sa isi mai adauge un caen secundar , nu stiu sigur care ar fi acela si am auzi ceva despre o declaratie privind adaosul comercial la care nu stiu care ar fi termenul de depunere?
Daca va rog imi spune-ti care ar fi inregistrariel contabuile pentru aceasta actiune ?

Multumesc !
Daca nu veti desfasura curent aceasta activitate de comert, nu e nevoie sa va inregistrati un alt cod caen spescific.
Si daca vrea sa mai desfasoare aceasta activitate care este procedura ?

Multumesc!
Adaugati codurile caen corespunzatoare, daca activitatea o desfasurati in alt spatiu/depozit de la o alta adresa declarati si asta la registrul comertului.
Va va trebui si in avizul de functionare de la primarie sa treceti activitatea de comert.
Multumesc frumos !
Daca doar aduga codul caen si nu deschide alt spatiu mai trebuie autorizatie de la primarie ?
Care ar fi inregistrariel contabile necesare pentru aceasta activitate ?