Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general comert cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

comert cu amanuntul

Cum se descarca din gestiune , in cazul comertului cu amanuntul , marfa deteriorata sau lipsa la inventar? La fel ca si marfa vanduta ?
Pt marfa vanduta cu numerar

5311 = % 119000

= 371 119000

Pt lipsa inventar
imputabile
= 371 119000

4282 = 119000

neimputabile

= 371 119000

Asa cum ti s-a raspuns pentru marfurile lipsa la inventar imputabile se colecteaza tva, iar chltuielile de natura stocurilor lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoare adaugata aferenta sunt considerate cheltuielili nedeductibile la calculul impozitului pe profit.