Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... 20 de MOTIVE BUNE pentru care este bine sa ne ...
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

20 de MOTIVE BUNE pentru care este bine sa ne suspendam corpul in pozitia inversa

1. Forta gravitatiei opereaza invers asupra corpului si toate organele interne sunt decongestionate.

2. Sunt stimulate toate functiile organelor vitale: creier, inima, plamani, ficat, pancreas, stomac, bila, rinichi.

3. Sunt readuse la loc organele deplasate sau cazute (ptozate).

4. Pozitia inversa permite detensionarea si relaxarea naturala a musculaturii; combate astfel acumularea de tensiuni si stresuri.

5. Sub greutatea corpului in pozitia inversata este facilitata EXTENSIA coloanei si nu COMPRESIA ei.

6. Discurile intervertebrale sunt detensionate si se pot regenera; coloana isi recapata supletea, mobilitatea si elasticitatea.

7. Intregul corp fizic se realiniaza.

8. Creste in mod natural rezistenta organismului.

9. Se imbunatateste circulatia sangelui.

10. Se armonizeaza sistemul endocrin.

11. Se regularizeaza si se normalizeaza ciclul menstrual.

12. Poate contribui la un mai bun control asupra energiei sexuale.

13. Previne caderea parului si ajuta la regenerarea acestuia.

14. Creste in mod natural facultatile creierului: concentrarea, memoria, luciditatea.

15. Intareste sistemul nervos.

16. Creste acuitatea perceptiilor senzoriale.

17. Elimina in mod natural insomnia.

18. Ajuta la recuperarea rapida dupa efort mental prelungit.

19. Diminueaza efectele imbatranirii si reda corpului si mintii tineretea si supletea specifica.

20. Genereaza efecte de natura spirituala prin dinamizarea unor centri superiori de constiinta.

S-a constatat ca cei care au recurs la suspendarea inversata a corpului timp de 5 - 10 minute zilnic, dupa cateva luni si-au recastigat cei 3-4 cm din inaltime pierduti datorita tasarii discurilor intervertebrale.

NOTA: Nu intamplator, in viziunea sistemului Yoga postura ?stand pe cap? este considerata ?Regina tuturor posturilor? si este considerata cea mai importanta din hatha yoga. Importanta sa deosebita deriva din efectele extraordinare pe care le are asupra centrilor energetici din zona capului. Se considera ca este cea mai importanta si cea mai eficienta postura pentru activarea acestora. In plus, aceasta postura produce o inversare totala a sensului curentilor energetici ai fiintei cu efecte binefacatoare asupra intregului organism.
Cand ne nastem, in mod normal, capul este primul care iese afara si apoi ies membrele. Craniul contine creierul, care controleaza sistemul nervos si organele de simt. Creierul este sediul inteligentei, cunoasterii, discriminarii, intelepciunii si puterii. Asa cum o tara nu poate progresa fara un conducator drept sau un centru constitutional care sa o conduca, la fel si corpul uman nu poate prospera fara un creier sanatos. Este evident ca prin energizarea intensa si sistematica a creierului produsa prin inversarea pozitiei, va beneficia intregul organism.

Interventie moderator
Potrivit la ,,Povesti cu morala. Sfaturi pentru viata si altele,,
www.avocatnet.ro/content/for...
cf. pct 3.3 din regulament.
Puteti transcrie acolo textul - si acest subiect va fi sters - sau il puteti lasa aici si va ramane inchis.
Multumesc pentru intelegere.
trope_doi, utilizator