Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vanzator autoturism mincinos
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vanzator autoturism mincinos

Am achizitionat de pe internet un autoturism. In anunt se specifica norma de poluare EURO4. Dupa ce iau legatura cu vanzatorul mi se specifica la solicitarea mea emisiile de gaze respectiv 145g. Dupa calculele mele rezulta o taxa de inmatriculare de aproximativ 600 euro. Toate bune, cumpar masina la pretul la care am cazut de acord dar cand colo la inscriere este EURO3 iar taxa se ridica la 2000 euro deci am fost pacalit. Intrebarea este daca exista vreo sansa sa mai recuperez ceva din bani de la respectivul vanzator. Va multumesc.
Nu cred ca in contractul de VC este ceva specificat ca este EURO3 sau EURO4, din moment de ati semnat actul inseamna ca ati fost de acord cu masina, nu cred ca v-a obligat cineva sa semnati actul si sa platiti.
A fost greseala dumneavoastra si nu mai aveti cum sa recuperati ceva din paguba, nu trebuia sa faceti singur calculele, trebuia dusa la o expertiza si va spuneau TOT despre masina (km si absolut tot).
De regula,persoanele interesate sa achizitioneze bunuri sh,anterior demararii formalitatilor ,realizeaza inspectie/expertiza bunului respectiv
Mai mult,potentialul cumparator trebuie sa verifice cu responsabilitate documentele bunului pe care urmeaza sa il achizitioneze
In speta dv,in documentele auto sunt precizate emisiile de gaze
Daca apreciati ca detineti probe temeinice ,puteti analiza oportunitatea promovari de plangere impotriva vanzatorului