Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat timp pot circula cu masina inmatriculata pe numele ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat timp pot circula cu masina inmatriculata pe numele fostului proprietar?

Am cumparat o masina inmatriculata in Romania in 2006, apoi in 2010. La momentul respectiv, nu s-au platit decat accize vamale si acum trebuie sa platesc taxa de inmatriculare. Masina a fost scoasa de la fisc de catre fostul proprietar si inregistrata, de catre mine la directia fiscala, de care apartine tatal meu (pe numele lui am facut contract Vanzare Cumparare). Am RCA, CASCO, valabile pe noul proprietar (tatal meu), RAR efectuat si valabil pana la finalul lunii aprilie 2013.

Pentru ca taxa de inmatriculare (timbrul de mediu) mi se pare ridicol de mare, nu o pot plati. Intrebarea mea este: Cata vreme pot eu sa circul cu masina neinmatriculata pe numele tatalui meu?
Atat cat va lasa vechiul proprietar. Dar masina legal nu este a dumneavoastra, este a lui, contractul de vanzare cumparare expira in 30 de zile daca nu se face transcrierea dreptului de proprietate, inmatriculare. Amenzile si toate cele se vor duce la vechiul proprietar.
Practic masina este inmatriculata pe numele tatalui dvs, deci puteti circula pe drumurile publice, timbrul de mediu este o alta problema pe care o puteti rezolva in instanta.
mediere a scris:

Atat cat va lasa vechiul proprietar. Dar masina legal nu este a dumneavoastra, este a lui, contractul de vanzare cumparare expira in 30 de zile daca nu se face transcrierea dreptului de proprietate, inmatriculare. Amenzile si toate cele se vor duce la vechiul proprietar.

Multumesc pentru raspuns. El poate, inclusiv sa-si ia masina inapoi? Se cam apropie cele 30 de zile. Daca pe mine ma opreste politia, iau amenda pentru ceva? Daca am un accident, se considera ca masina mea e ok dpdv legal?
AnaDemeny, utilizator
avocat_bogdan_marinescu1975 a scris:

Practic masina este inmatriculata pe numele tatalui dvs, deci puteti circula pe drumurile publice, timbrul de mediu este o alta problema pe care o puteti rezolva in instanta.

Talonul nu e pe numele tatalui meu, fireste, dar am intr-adevar o fisa de inmatriculare unde sunt trecuti fostul si actualul proprietar. Mi se par neclare lucrurile. De exemplu Rovigneta este pe numele fostului proprietar, iar RCA pe numele actualului proprietar. Eu nu pot face Rovigneta pe numele noului proprietar ca nu e trecut in talon, si nu pot schimba numele inscris pe documentul existent, din acelasi motiv.

in acest caz, desi pe fisa de in matriculare apare tatal dvs, nu s-a operat inmatricularea, pentru a se opera este nevoie de plata timbrului de mediu, in acest caz puteti plati dupa care inmatriculati si apoi contestati in instanta taxa de mediu sau formulati actiune a in instanta prin care contestati taxa de mediu si cu certificat de grefa incercati inmatricularea, exista practica in ambele cazuri