avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat timp pot circula cu masina inmatriculata pe numele ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat timp pot circula cu masina inmatriculata pe numele fostului proprietar?

Am cumparat o masina inmatriculata in Romania in 2006, apoi in 2010. La momentul respectiv, nu s-au platit decat accize vamale si acum trebuie sa platesc taxa de inmatriculare. Masina a fost scoasa de la fisc de catre fostul proprietar si inregistrata, de catre mine la directia fiscala, de care apartine tatal meu (pe numele lui am facut contract Vanzare Cumparare). Am RCA, CASCO, valabile pe noul proprietar (tatal meu), RAR efectuat si valabil pana la finalul lunii aprilie 2013.

Pentru ca taxa de inmatriculare (timbrul de mediu) mi se pare ridicol de mare, nu o pot plati. Intrebarea mea este: Cata vreme pot eu sa circul cu masina neinmatriculata pe numele tatalui meu?
Cel mai recent răspuns: dumo79 , utilizator 18:28, 21 Februarie 2013
Atat cat va lasa vechiul proprietar. Dar masina legal nu este a dumneavoastra, este a lui, contractul de vanzare cumparare expira in 30 de zile daca nu se face transcrierea dreptului de proprietate, inmatriculare. Amenzile si toate cele se vor duce la vechiul proprietar.
Practic masina este inmatriculata pe numele tatalui dvs, deci puteti circula pe drumurile publice, timbrul de mediu este o alta problema pe care o puteti rezolva in instanta.
mediere a scris:

Atat cat va lasa vechiul proprietar. Dar masina legal nu este a dumneavoastra, este a lui, contractul de vanzare cumparare expira in 30 de zile daca nu se face transcrierea dreptului de proprietate, inmatriculare. Amenzile si toate cele se vor duce la vechiul proprietar.



Multumesc pentru raspuns. El poate, inclusiv sa-si ia masina inapoi? Se cam apropie cele 30 de zile. Daca pe mine ma opreste politia, iau amenda pentru ceva? Daca am un accident, se considera ca masina mea e ok dpdv legal?
Ultima modificare: Miercuri, 20 Februarie 2013
AnaDemeny, utilizator
avocat_bogdan_marinescu1975 a scris:

Practic masina este inmatriculata pe numele tatalui dvs, deci puteti circula pe drumurile publice, timbrul de mediu este o alta problema pe care o puteti rezolva in instanta.


Talonul nu e pe numele tatalui meu, fireste, dar am intr-adevar o fisa de inmatriculare unde sunt trecuti fostul si actualul proprietar. Mi se par neclare lucrurile. De exemplu Rovigneta este pe numele fostului proprietar, iar RCA pe numele actualului proprietar. Eu nu pot face Rovigneta pe numele noului proprietar ca nu e trecut in talon, si nu pot schimba numele inscris pe documentul existent, din acelasi motiv.

in acest caz, desi pe fisa de in matriculare apare tatal dvs, nu s-a operat inmatricularea, pentru a se opera este nevoie de plata timbrului de mediu, in acest caz puteti plati dupa care inmatriculati si apoi contestati in instanta taxa de mediu sau formulati actiune a in instanta prin care contestati taxa de mediu si cu certificat de grefa incercati inmatricularea, exista practica in ambele cazuri

Alte discuții în legătură

Mostenire masina felicika felicika In urma succesiunii dupa tatal meu am renuntat si eu si fratii mei la masina mostenita in favoarea mamei. Masina este veche din 1974 si nu circula ... (vezi toată discuția)
Solutii pentru a nu plati timbrul de mediu-contractul de comodat ccc19 ccc19 Pentru autoturismele care sunt deja inmatriculate in Romania,dar pentru care nu s-a platit niciodata timbrul de mediu,sau s-a platit dar banii au fost ... (vezi toată discuția)
Cumparat masina cu taxa recuperata adina_geo adina_geo Asemanator unui alt membru ,am cumparat si eu de curand o masina la care am fost asigurat verbal ca taxa de inmatriculare nu a fost recuperata(deci am ... (vezi toată discuția)