Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rechizitoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rechizitoriu

Bună
... întru-un proces penal , procurorul a întocmit părților inculpate 2- două rechizitorii deși- CPP art.244(4) -procurorul întocmește un singur rechizitoriu chiar dacă lucrările urmăririi penale privesc mai multe fapte ori mai mulți învinuiți sau inculpați și chiar dacă se dau acestora rezoluții difarite ,potrivit art.262.
Care este calea de atac ?
ART. 332
Restituirea pentru refacerea urmăririi penale
Când se constată, înainte de terminarea cercetării judecătoreşti, că în cauza supusă judecăţii s-a efectuat cercetare penală de un alt organ decât cel competent, instanţa se desesizează şi restituie cauza procurorului, care procedează potrivit art. 268 alin. 1. Cauza nu se restituie atunci când constatarea are loc după începerea dezbaterilor sau când instanţa, în urma cercetării judecătoreşti, schimbă încadrarea juridică a faptei într-o altă infracţiune pentru care cercetarea penală ar fi revenit altui organ de cercetare.
Instanţa se desesizează şi restituie cauza procurorului pentru refacerea urmăririi penale în cazul nerespectării dispoziţiilor privitoare la competenţa după materie sau după calitatea persoanei, sesizarea instanţei, prezenţa învinuitului sau a inculpatului şi asistarea acestuia de către apărător.
În cazurile în care dispune restituirea, instanţa se pronunţă şi asupra măsurilor preventive, asupra măsurilor de siguranţă prevăzute în art. 113 şi 114 din Codul penal, precum şi asupra măsurilor asigurătorii.
Împotriva hotărârii de desesizare se poate face recurs de către procuror şi de orice persoană ale cărei interese au fost vătămate prin hotărâre, în 3 zile de la pronunţare, pentru cei prezenţi, şi de la comunicare, pentru cei lipsă.
Dosarul este trimis procurorului imediat după rămânerea definitivă a hotărârii la prima instanţă sau în cel mult 3 zile de la pronunţarea hotărârii de către instanţa de recurs. În cazul în care inculpatul este arestat preventiv, procurorul procedează potrivit dispoziţiilor art. 156 şi 159.
#M50
...din nefericire suntem în faza în care I.C.C.J. a trimis cauza pt REJUDECARE la CURTEA DE APEL , în acest caz se pare că NU mai putem acata această situație ?
Probabil aveti avocat, se impune sa analizeze dosarul si sa gaseasca o solutie, nu am ce sfat sa va dau raportat la informatiile furnizate.
MULȚUMESC ...iar cu avocații deși plătești - relația cu clienții este dezamăgitoare
Neregularitatea trebuia invocata la primul termen de judecata in fata primei instante de judecata.
Nu se poate invoca in recurs pentru prima oara asa ceva.