Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Se plateste taxa de mediu pt o masina mostenita ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Se plateste taxa de mediu pt o masina mostenita ?

Buna seara, am nevoie de ajutorul unui cunoscator. Familia mea detine o masina din anul 2006, fiind inmatriculata in acelasi an ( nu s-a achitat taxa de mediu ), pe numele tatalui meu care a decedat acum 3 ani. Pana acum am facut polita RCA pe numele meu sau al sorei dar acum m-i s-a spus ca pentru a fi valabila polita RCA aceasta trebuie sa fie pe numele titularului masini. Daca inmatriculez masina pe numele meu ( mostenitor ) mai achit taxa de mediu ? Exista alta posibilitate de a face polita RCA valabila in cazul in care este nevoie de a achita aceasta taxa ? Va multumesc si sper sa ma ajute cineva. Numai bine !
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule,
publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 119 din 04.03.2013

Art. 8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor art. 3 pct. 50 din
Ordonanța Guvernului nr. 27/2011 privind transporturile rutiere;
b) acordate instituțiilor de învățământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale
administrației publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel național, asociațiilor şi
fundațiilor de utilitate publică, de către guverne străine, organisme internaționale şi organizații nonprofit şi
de caritate, prin donații sau finanțate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de
cooperare ştiințifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului şi acordate cu titlu gratuit în
conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competițiilor sportive, definite conform prevederilor legale în vigoare;
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;
f) dobândite prin partaj.
cyan a scris:

Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule,
publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 119 din 04.03.2013

Art. 8. Timbrul nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt:
e) dobândite prin moştenire, în cazul în care aceasta a intervenit în intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;

Propun si eu o situatie similara de mostenire: proprietarul masinii este decedat de 1 an, se poate sa evit taxa de mediu, tinand cont ca nu sunt ruda cu dansul? Eu mostenind de la el doar masina, asta fara acte notariale facute inainte de deces.