avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiilor

Am inteles ca celor care au iesit la pensie in perioada 2011-2013 li se vor recalcula pensiile. Pentru aceasta trebuie ca pensionarul sa faca o cerere sau se recalculeaza pensia din oficiu? Stie cineva cum se va face acest calcul? Care este formula magica? Multumesc!
Pentru cristian 59
Vi se recalculeaza pensia. Pentru anul 2012 vi se recalculeaza punctajul anual, deoarece coeficientul pentru anul 2012 este mai mare decat 1,06. Acest punctaj recalculat se va regasi in punctajul mediu al pensiei.
Nu se va acorda retroactiv diferenta de bani, pentru toata perioada - de la data iesirii la pensie, ci doar incepand cu 07.11.2013.
Pentru justitiarul7...
Coeficientul de 1,06 s-a aplicat la punctajul mediu anual al celor pensionati in perioada 2011-2012, nu pentru toata lumea.
Recalcularea pensiei se va face de catre casele teriotriale de pensii fara a se face alte demersuri de catre pensionari.
Se aplica noul coeficient la punctajul anual obtinut pentru 2011, 2012, numai la cei pensionati in aceasta perioada si numai incepand cu data iesirii efective la pensie. Diferenta de bani se da la pensie incepand cu data de 07.11.2012.
Pensionarul ramane in continuare cu noul punctaj mediu recalculat, in urma aplicarii noului coeficient.
Va multumesc, sarbatori fericite !
D.le gigipopa va multumesc. Cum se calculeaza noua pensie? Care este formula de calcul? Poate asa reusim sa vedem daca suntem sau nu inselati?
Nu s-a publicat modul de calcul, doar noul coeficient care se aplica.
Calculul punctajului aferent perioadei poate fi simplu: se aplica noul coeficient la punctajul aferent perioadei respective. Coeficientul este diferit pentru 2011 fata de 2012.
Acest nou punctaj pentru perioada din 2011-2012 corespunzator perioadei exacte de cand ati iesit la pensie, se ia in calcul la recalcularea punctajului aferent pensiei dvs.
Modul de calcul al punctajului pensiei se regaseste in Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 art. 94-98.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Pensii recalculate sunacetin sunacetin Buna ziua,tatal meu a iesti la pensie in iulie 2011,dupa 41 ani de munca i sa calculat o pensie de 871 lei,lui i se va mai calcula oare pensia,cand un coleg ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)
Corectia punctului de pensie liviumandric liviumandric M-am pensionat in 17.07.2012 decizia de pensionare nr.185247 cu punctul de pensie calculat de 1.93411 si valoarea punctului de 732,80. In 01.03.2013 ... (vezi toată discuția)