Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este indreptatita demisia la zi in cazul neplatii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este indreptatita demisia la zi in cazul neplatii salariilor ?

Buna ziua !Sotia mea e angajata unui srl-d,iar de o perioada lucrurile au inceput sa mearga prost si nu isi mai primesc salariul.Intrebarea este,daca acest lucru constituie nerespectarea c.i.m.,daca da,se poate aplica art.81 din codul muncii,alin.8,referitor la demisia la zi si daca acest lucru le confera dreptul la indemnizatie de somaj? Cu multumiri!
1. La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
....

Daca acesta obligatie nu este indeplinita de catre angajator, atunci salariatul - in speta, sotia dvs - poate demisiona fara preaviz, conform art.81 alin.8 C.mun.

2. Incetarea c.i.m. prin demisie nu da posibilitatea fostului angajat sa beneficieze de indemnizatia de somaj, deoarece demisia este considerata motiv imputabil salariatului.