avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CEC de economii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CEC de economii

Buna ziua. As avea si eu o intrebare.
Mama are un CEC (libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme), din cel vechi si de demult. este emis in 1981, suma fiind de 5000 lei vechi de atunci. Stiu ca acum banii au alta valoare si nu stiu cat ar insemna acum acea suma. Dar ideea e, daca se mai poate folosi acel cec, sau daca se poate face ceva in acest sens, sau sunt niste bani pierduti deja. Mentionez ca ultima inregistrare a soldului este facuta in 2001.
Multumesc.
Sunt niste bani pierduti.
Cei cinci mii de lei in anul 2005 s-au transformat in 5 lei.
Este vorba de 50 bani, 5 lei e prea mult.
intr-un fel stiam ca sunt pierduti. dar e ciudat, cum munca unui om nu mai valoreaza nimic printr-o singura devalorizare a banului.
Da, d-l avocat are dreptate. Este vorba de 0,50 lei. Scuze pentru dezinformare.
Sunteti sigura ca e vorba de 5000 lei vechi??? Asta e suma din carnetul CEC? Mi se pare exagerat de putin, chiar si pt anul 2001, daca spuneti ce e vorba de agoniseala din munca a unei persoane...

Alte discuții în legătură

Libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme anonim1111 anonim1111 Am 2 astfel de librete facute in anul 1982,in anul 1996 a fost ultima data cand mi a fost scris in aceste librete.Primesc ceva bani dupa acestea sau nu mai am ... (vezi toată discuția)
Cec livret de economii Mihaelaanton Mihaelaanton Mama mea detine niste livrete de economii de la CEC, cu sume importante pe ele. Sunt depozite, unul in valoare de 500000 lei, sunt si din acelea de 5000 lei cu ... (vezi toată discuția)
Care ar fi valoarea unui cec de 5000 lei din 1981 in zilele noastre? ANGEL978 ANGEL978 Buna ziua! In 1981 bunicii mi-au facut un cec in valoare de 5000lei de care probabil au uitat.Titulara cec-lui sunt eu,bunicul fiind imputernicit.Dupa ... (vezi toată discuția)