Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Libret de economii cu dobanda si castiguri in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Libret de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme

Am 2 astfel de librete facute in anul 1982,in anul 1996 a fost ultima data cand mi a fost scris in aceste librete.Primesc ceva bani dupa acestea sau nu mai am ce face cu ele?
Pastrati-le ca amintire, au doar valoare sentimentala.
Fiecare din cele doua CECURi valoreaza cate 0,50 lei. ( din anul 2005)
Decizia Curtii de Apel Bucuresti din 27 iunie 1996 a clarificat natura juridica a conturilor deschise la CEC, rezultatul concluziilor acesteia fiind acela ca prin depunerea sumelor de bani la CEC s-a incheiat un contract de depozit neregulat in temeiul caruia depozitarul se obliga sa pastreze suma depusa si sa o restituie la cererea deponentului cu dobanzile aferente atat in cazul depunerii in scop de economisire cat si in cazul depunerii cu destinatie speciala.

Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a constatat ca deponentii sunt titulari de cont si pot obtine in orice moment restituirea sumelor,la care se calculeaza dobanzi.

In conformitate cu prevederile art. 1604 alin(2) din Codul Civil, depozitarul este obligat sa restituie numai suma depusa cu dobanzile aferente, fara a tine seama de devalorizarea monedei nationale intrucat restituirea se face”in acele monede in care s-a facut depozitul,atat in cazul de sporire cat si in acela de scadere a valorii” .
Depozitarul este tinut de obligatia de a restitui suma de bani in moneda nationala indiferent de devalorizarea acesteia, Legea 348/2004 nestatuand devalorizarea monedei nationale ci numai denominarea inscrisurilor monetare.

In cazul in speta a avut loc o reducere a valorii nominale a inscrisurilor monetare(fiind o simpla operatiune aritmetica) si nicidecum o devalorizare a monedei nationale (care presupune diminuarea valorii circulatorii a monedei nationale in raport cu una sau mai multe valute de referinta sau cu pretul aurului,aceasta diminuare nefiind de 10.000 de ori in nici un caz !).

Pe de alta parte,conform art. 1578 alin(2) din Codul Civil “ intamplandu-se o sporire sau o scadere a pretului menedelor inainte de a sosi epoca platii. debitorul trebuie sa restituie suma numerica imprumutata si nu este obligat a restitui aceasta suma decat in speciile aflatoare in curs in momentul platii”.

Conform art. 1 din Codul Civil din 26 Noiembrie 1864,actualizat pana in 1997, “Legea dispune numai pentru viitor; ea n-are putere retroactiva (C.Civil 1589; 1911)” si in consecinta legea 348/2004 nu ar trebui sa se aplice sumelor depuse anterior intrarii ei in vigoare .

In conformitate cu prevederile statutului Casei de Economii si Consemnatiuni cuprins in anexa la Decretul nr. 371/1958 privind organizarea si functionarea Casei de Economii si Consemnatiuni a Republicii Populare Romane, depunerile persoanelor fizice la CEC nu sunt supuse prescriptiei.

Aceasta prevedere a fost mentinuta si in actele normative ulterioare care au reglementat activitatea CEC.

Legea 66/1996 privind reorganizarea Casei de Economii si Consemnatiuni din Romania in societate bancara pe actiuni,republicata,la art.4 alin(2) prevede ca sumele depuse de persoanele fizice la CEC-SA, cu orice titlu, precum si dobanzile si castigurile cuvenite pentru acestea sunt garantate de stat.
Acestea se restituie la cererea titularilor sau reprezentantilor legali ai acestora.
Drepturile de creanta asupra sumelor depuse, dobanzilor si castigurilor sunt imprescriptibile.
Ce număr are Decizia?

ContSters257414 a scris:

Decizia Curtii de Apel Bucuresti din 27 iunie 1996 a clarificat natura juridica a conturilor deschise la CEC, rezultatul concluziilor acesteia fiind acela ca prin depunerea sumelor de bani la CEC s-a incheiat un contract de depozit neregulat in temeiul caruia depozitarul se obliga sa pastreze suma depusa si sa o restituie la cererea deponentului cu dobanzile aferente atat in cazul depunerii in scop de economisire cat si in cazul depunerii cu destinatie speciala.

Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a constatat ca deponentii sunt titulari de cont si pot obtine in orice moment restituirea sumelor,la care se calculeaza dobanzi.

In conformitate cu prevederile art. 1604 alin(2) din Codul Civil, depozitarul este obligat sa restituie numai suma depusa cu dobanzile aferente, fara a tine seama de devalorizarea monedei nationale intrucat restituirea se face”in acele monede in care s-a facut depozitul,atat in cazul de sporire cat si in acela de scadere a valorii” .
Depozitarul este tinut de obligatia de a restitui suma de bani in moneda nationala indiferent de devalorizarea acesteia, Legea 348/2004 nestatuand devalorizarea monedei nationale ci numai denominarea inscrisurilor monetare.

In cazul in speta a avut loc o reducere a valorii nominale a inscrisurilor monetare(fiind o simpla operatiune aritmetica) si nicidecum o devalorizare a monedei nationale (care presupune diminuarea valorii circulatorii a monedei nationale in raport cu una sau mai multe valute de referinta sau cu pretul aurului,aceasta diminuare nefiind de 10.000 de ori in nici un caz !).

Pe de alta parte,conform art. 1578 alin(2) din Codul Civil “ intamplandu-se o sporire sau o scadere a pretului menedelor inainte de a sosi epoca platii. debitorul trebuie sa restituie suma numerica imprumutata si nu este obligat a restitui aceasta suma decat in speciile aflatoare in curs in momentul platii”.

Conform art. 1 din Codul Civil din 26 Noiembrie 1864,actualizat pana in 1997, “Legea dispune numai pentru viitor; ea n-are putere retroactiva (C.Civil 1589; 1911)” si in consecinta legea 348/2004 nu ar trebui sa se aplice sumelor depuse anterior intrarii ei in vigoare .

In conformitate cu prevederile statutului Casei de Economii si Consemnatiuni cuprins in anexa la Decretul nr. 371/1958 privind organizarea si functionarea Casei de Economii si Consemnatiuni a Republicii Populare Romane, depunerile persoanelor fizice la CEC nu sunt supuse prescriptiei.

Aceasta prevedere a fost mentinuta si in actele normative ulterioare care au reglementat activitatea CEC.

Legea 66/1996 privind reorganizarea Casei de Economii si Consemnatiuni din Romania in societate bancara pe actiuni,republicata,la art.4 alin(2) prevede ca sumele depuse de persoanele fizice la CEC-SA, cu orice titlu, precum si dobanzile si castigurile cuvenite pentru acestea sunt garantate de stat.
Acestea se restituie la cererea titularilor sau reprezentantilor legali ai acestora.
Drepturile de creanta asupra sumelor depuse, dobanzilor si castigurilor sunt imprescriptibile.