Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie ?

- Barbat
- data nasterii : 09.09.1954
- stagiu de cotizare : 30 ani / 1 luni / 22 zile (mai sunt si 3 ani lucrati ca Balerin in fostaDDR prin A.R.I.A. actuala Artexim dar nu stiu daca sunt luati in considerare la stagiu de cotizare ,dar sunt trecuti in cartea de munca)
- grupa speciala 12 ani Balerin
- grupa 1 - o luna si 22 zile
- stagiul militar de 1 an,3 luni si 19 zile este inclus in cei 30 de ani.
Va rog sa-mi spuneti cand pot depune dosarul de pensionare si daca inca nu intrunesc toate conditiile, atunci cat timp mai trebuie sa cotizez pana voi intruni toate conditiile legale de pensionare ?
robosadrian, utilizator
Daca aveti 12 ani in conditii speciale,limita de varsta la 59 de ani(09/09/2013).
chiar si daca 3 din cei 12 ani in conditii speciale au fost in fosta DDR ?
robosadrian, utilizator
daca faceti dovada ,vechimii in conditii speciale, puteti iesi la pensie
multumesc mult
1. Va adresati Casei de Pensii de care apartineti cu domiciliul, solicitati formularul "E207 = Certificat pentru cariera asiguratului" il completati si il depuneti, cu numar de inregistrare, tot la Casa de Pensii.

2. In baza acestui formular Casa de Pensii va lua legatura cu institutia omoloaga din Germania de unde va primi documentul care atesta stagiul de cotizare din Germania.