avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie ?

- Barbat
- data nasterii : 09.09.1954
- stagiu de cotizare : 30 ani / 1 luni / 22 zile (mai sunt si 3 ani lucrati ca Balerin in fostaDDR prin A.R.I.A. actuala Artexim dar nu stiu daca sunt luati in considerare la stagiu de cotizare ,dar sunt trecuti in cartea de munca)
- grupa speciala 12 ani Balerin
- grupa 1 - o luna si 22 zile
- stagiul militar de 1 an,3 luni si 19 zile este inclus in cei 30 de ani.
Va rog sa-mi spuneti cand pot depune dosarul de pensionare si daca inca nu intrunesc toate conditiile, atunci cat timp mai trebuie sa cotizez pana voi intruni toate conditiile legale de pensionare ?
Ultima modificare: Duminică, 15 Decembrie 2013
robosadrian, utilizator
Cel mai recent răspuns: robosadrian , utilizator 23:30, 15 Decembrie 2013
Daca aveti 12 ani in conditii speciale,limita de varsta la 59 de ani(09/09/2013).
chiar si daca 3 din cei 12 ani in conditii speciale au fost in fosta DDR ?
Ultima modificare: Duminică, 15 Decembrie 2013
robosadrian, utilizator
daca faceti dovada ,vechimii in conditii speciale, puteti iesi la pensie
multumesc mult
1. Va adresati Casei de Pensii de care apartineti cu domiciliul, solicitati formularul "E207 = Certificat pentru cariera asiguratului" il completati si il depuneti, cu numar de inregistrare, tot la Casa de Pensii.

2. In baza acestui formular Casa de Pensii va lua legatura cu institutia omoloaga din Germania de unde va primi documentul care atesta stagiul de cotizare din Germania.

Alte discuții în legătură

Pensia anticipata feierana42 feierana42 numele meu este feier ana nascuta in 1958 octombrie 12,si as dori sa stiu cand pot iesi in pensie anticipata si perioada lucrata in strainatate - italia -cum ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare AdrianaStefaniaDragomir AdrianaStefaniaDragomir Buna ziua, Sunt nascuta pe 09. 07.1957, actualmente pensionata gradul II cu pensie revizuibila incepand cu 05. 03. 2010. Pe decizia de pensionare de boala, ... (vezi toată discuția)
Pensie nearadel nearadel sotia mea este nascuta in 13/01/1956 are lucrati in rominia 29ani si 11 luni din care 12 ani de grupa a 2 a iar in spania 1 an si 7 luni,saptamina viitoare ... (vezi toată discuția)