Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avarii pe coloana de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avarii pe coloana de apa

buna seara
desi am anuntat presedintele asociatiei de locatari ,care este vecin cu mine, ca exista o avarie pe coloana de apa iar eu a trebuit sa inchid apa rece, nu vrea sa suporte cheltuielile.
ce fac in acest caz?
unde ma pot adresa?
multumesc anticipat
Teoretic coloanele verticale sunt bun comun iar repararea lor trebuie suportata de catre toti membri.In primul rand el era cel care trebuia sa o repare,in al doilea rand a fost instiintat inainte de reparatie cine o face cat costa etc.Dumneavoatra aveti acte care sa dovediti cele ce cereti,faceti o cerere catre presedinte cu un memoriu detaliat eventual treceti si martori care sa sustina cele prezentate de dvs,Bafta
Coloanele de apa reprezinta parte comuna a carei intretinere si reparatie intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
HG nr 1588/1007 Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate

ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea, exploatarea si, dupa caz,
consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.

ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat
al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.

Initial sesizati oficial presedintele de asociatie si precizati inclusiv temeiul legal mentionat
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu gasiti intelegere,sesizati oficial serviciul specializat din primarie
De regula,astfel de probleme-inerente in imobilele de locuit in comun ,se solutioneaza amiabil,prin implicarea tuturor proprietarilor deserviti de respectiva coloana
@mikaela8

De unde stiti ca e pe coloana si nu de la teava care va apartine (orizaontala)?
Spuneti ca v-ati inchis apa rece, dar pe coloana mai exista scurgere de apa? Vecinii ce spun?

Daca aveti defectiuni pe teava orizontala, acea reparatie trebuie s-o suportati dv.