Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... O situatie dificila?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

O situatie dificila?

datele "situatiei dificile" sint urmatoarele

1) tatal decedeaza in 2010
2)se face succesiunea si se imparte legal la sotie si cele doua fiice
3)decedeaza una dintre fiice .Exista un sot(10ani de casnicie) si un copil minor(8ani) ai decedatei.

In legatura stricta cu partea de mostenire provenita din succesiunea dupa tata :
1) ce procent revine sotului supravietuitor si ce procent revine fiicei
2) ce calitate au in cazul acesta mama si cealalta fiica si daca participa la succesiune (nu s-a facut partajul succesiunii dupa tata)
3) bunul principal supus succesiunii fiind casa si terenul aferent constructiei in ce masura poate interfera (opune sau initia) vanzarea acestuia sotul mostenitor (respectiv fiica minora prin tutore).

1. din succesiunea dupa tata : 1/4 sotia (mama), 3/8 fiica 1 care traieste, 3/32 sotul supravietuitor al fiicei 2, 9/32 fiica fiicei 2

2. participa toti cei de la 1 la dezbatere

3. nu se poate vinde nimic decat cu acordul tuturor celor de la pctul 1. daca nu exista acord trebuie facut partaj
sa inteleg ca la dezbatere dupa fiica 2 participa doar sotul supravietuitor si fiica minora ?
da asa e, sotul si fiica sunt singurii mostenitori legali