Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota sotiei supravietuitoare asupra bunurilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota sotiei supravietuitoare asupra bunurilor dobandite de defunctul sot impreuna cu prima sotie

Defunctul a dobandit cu prima sotie un apartament si o masina. Mentionez ca prima sotie a decedat inaintea defunctului sot si impreuna au o fiica. Ulterior defunctul s-a recasatorit si anul acesta a decedat. Sotia superavietuitoare are cota la mostenire sau toata masa succesorala revine fiicei defunctului?
Buna ziua,
Inteleg ca in timpul primei casatorii s-a achizitionat un bun imobil.
Dupa decesul acesteia nu s-a dezbatut succesiunea.
La aceasta dezbaterea succesiunii de pe urma primei sotii se va stabili ca sotul supravietuitor (la acel moment era sot supravietuitor) are 5/8 din TOT bunul si copilul 3/8. (E vorba de 1/4 din 1/2 + 1/2 a sotului supravietuitor dar nu va zapacesc cu procente).
La dezbaterea succesiunii de pe urma sotului decedat, actuala sotie are 1/4 din 5/8 adica 5/32 parti din TOT apartamentul si masina parti si fiica 27/32 din TOT (Atentie am calculat cotele din INTREG APARTAMENTUL SI MASINA)
Soția supraviețuitoare are vocație succesorala la succesiunea defunctului. TB sa se judece cu fiica defunctului sau dacă se înțeleg sa meargă împreună la notar.
Multumesc mult pentru explicatii!