Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa sotie si mama, care nu a dezbatut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa sotie si mama, care nu a dezbatut succesiunea dupa tatal ei.

Buna ziua
Va rugam sa ne indrumati in urmatoarea situatie: sotii au dobandit in comun un apartament; in anul 2004 decedeaza unul din soti, sotia supravietuitoare si fica nu dezbat succesiune.
In anul 2018 decedeaza si fica, in urma ei ramanand 2 copii minori si sotul supravietuitor. Cum se face succesiunea si ce cote revin fiecaruia?
Multumim
Buna ziua,
Dupa sotul defunct in 2004 cotele sunt:
- sotul supravietuitor 5/8 din APARTAMENT
- fiica 3/8 din APARTAMENT prin copiii minori care vin prin reprezentarea memei lor decedata in 2018 adica cate 3/16 fiecare.
Multumim pentru raspuns. Tatal copiilor minori nu are vocatie succesorala in nici un fel dupa sotia decedata?