Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sesizare abuz asupra angajatului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sesizare abuz asupra angajatului

Buna seara,

Lucrez in domeniul vanzarilor prin telefon, in cadrul unui callcenter ce presteaza servicii pentru o companie de telefonie, firma neavand program de lucru la foc continuu. Conform contractului de munca incheiat pe perioada nedeterminata ar trebui sa lucrez norma intreaga de 8 ore pe zi/40 ore pe saptamana.
Imi duc la bun sfarsit atributiile de serviciu insa angajtorul nu respecta drepturile angajatului(motivate de neatingerea targetului de vanzari ale echipei, companiei,etc) prin urmatoarele actiuni imperative ale angajatorului:
- ore suplimentare neplatite .
- lucrez in fiecare sambata din luna desi norma de munca este cea mai sus mentionata, iar sambata ar trebui sa fie zi libera.
- lucrez in zilele libere legale, fara compensatie(zi libera in alta perioada sau remuneratie pe masura)
- neacordarea celor 10 zile de concediu de odihna consecutive
- neacordarea de concediu de odihna la cerere (raman cu zile de concediu restante din alti ani) invocandu-se motivul ca " in vanzari nu se aplica aceleasi reguli ca in alte domenii"
- politica firmei este ca cei care au ceva de comentat pe marginea acestor abuzuri sa fie eliminati sau constrasi sa-si dea demisia prin actiuni aplicate lor.
- nu ni se aduce la cunostinta salariul lunar incasat prin nici o forma de comunicare fluturas salariu, mediu online, etc

Vreau sa ma sfatuiti ce sa fac, unde si cum sa ma adresez pentru a semnala aceste abuzuri la care sunt supus zi de zi supus.
P.S. Nereguli exista, primul meu act aditional la contract are numarul 1097 :O
1. Nerespectarea de catre angajator a legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata ITM-ului - Serviciul Control RM si/sau Inspectiei Muncii.

2. Codul Muncii prevede:
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:

.....
g) incalcarea de catre angajator a prevederilor art. 139 si 142, cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei;
h) incalcarea obligatiei prevazute la art. 140, cu amenda de la 5.000 lei la 20.000 lei;
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
......
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

3. Nu are nicio relevanta numarul de inregistrare a actului aditional.