Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la concediu

La firma unde lucrez vom primi 7 zile lucratoare de concediu si ce putem face pentru a primi cele 10 zile prevazute de lege?Alta probema este ca lucram sambata si nu suntem platiti dublu si primesti o zi libera daca ai noroc sau mai nou in zilele de concediu suntem pontati ca si cum am fi la servici deci in loc de plata dubla primim plata pentru o zi normala.Este legal?Si daca refuzam sa lucram sambata pentru ca nu este platita dublu ce sanctiune putem primi?Multumesc anticipat pentru raspuns.
1. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

2. Pentru munca in zilele de repaus saptamanal un salariat beneficiaza cumulativ de :
- un spor la salariu. Codul Muncii nu prevede niciun cuantum cu privire la valoarea acestuia.
- 48 de ore libere consecutiv.