Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... turnus legal?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

turnus legal?

buna ziua.de cateva sapatmani angajatorul nostru a hotarat sa muncim in turnus mai exact sase zile pe saptamana cu doua pauza in trei schimburi.Suntem pontati doar pana sambata ,duminica desi o lucram nu este luata in considerare si primim un spor de 30% pt orele lucrate sambata si duminica Mentionez ca in contractul de munca nu s a modificat nimic ,iar daca ne dorim o zi libera sambata sau duminica ni se acorda dar nu pe ziua respectiva ci in una din zilele in care noi suntem liberi.As dori sa mi spuneti daca acest turnus este legal?Va multumesc !
doar daca este cu acordul dvs
noua nu ne a cerut nimeni parerea
Saptamana are 7 zile , dvs cum lucrati 6 zile si aveti doua pauza?

Art. 119 C.mun.
Angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
lucram in regim de turnus 6 zile si doua pauza doar ca in momentul in care vrem o zi libera pt sambata sau duminica nu ni se poate da decat daca facem cerere pt una din cele 2 zile in care suntem liberi in cursul saptamainii
O astfel de procedura trebuie sa exista prevazuta in reg.intern, intrucat nu exista text de lege pentru asa ceva.

Intr-adevar, pentru munca depusa in zilele de sambata si duminica aveti dreptul la 2 zile libere in alte zile ale saptamanii.