avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare !

Depasirea orelor legale de munca,precizez ca nu se platesc orele suplimentare si nici nu se compenseaza cu zile libere
In luna Octombrie am avut 182 de ore lucrate iar pe fluturasul de salariu este trecut doar 172 ore.
Programul magazinului fiind astfel : Luni-Vineri schimbul 1 : 09:00-16:00 Sambata -Duminica liber
Luni - Vineri Schimbul 2 : 16:00- 22:00 Sambata-Duminica 09:00-22:00
In luna Noiembrie precizez ca am avut 2 zile libere in data de 02.11.2015 si 03.11.2015 si urmeaza sa nu mai avem liber pana in luna Decembrie.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:48, 24 Noiembrie 2015
Puteti sa faceti sesizare la ITM sub aspectul neacordarii orelor/zilelor libere platite in compensare sau/si a neplatii acestora!
Lucrati in sectorul bugetar sau privat ?
e privat...
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program de lucru, zile libere consecutive DLR DLR Buna seara, Am si eu o nelamurire, daca puteti sa ma ajutati. Am urmatorul program la serviciu: Sap. 1: Duminica 13 Noiembrie - Sambata 19 ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea contractului de munca gheorghe28 gheorghe28 Buna ziua. Am semnat un contract de munca cu data de 23.09.2014 in care scrie ca salariul de baza este de 1378 lei brut, iar net 1012 lei, perioada ... (vezi toată discuția)
Drepturi angajat gini_eyes gini_eyes Buna seara.sunt angajata conform contractului pe o norma de 40 ore saptamanal,de luni pana vineri.in realitate muncesc 6 ore de luni pana vineri si 12-14 ore ... (vezi toată discuția)