Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare !

Depasirea orelor legale de munca,precizez ca nu se platesc orele suplimentare si nici nu se compenseaza cu zile libere
In luna Octombrie am avut 182 de ore lucrate iar pe fluturasul de salariu este trecut doar 172 ore.
Programul magazinului fiind astfel : Luni-Vineri schimbul 1 : 09:00-16:00 Sambata -Duminica liber
Luni - Vineri Schimbul 2 : 16:00- 22:00 Sambata-Duminica 09:00-22:00
In luna Noiembrie precizez ca am avut 2 zile libere in data de 02.11.2015 si 03.11.2015 si urmeaza sa nu mai avem liber pana in luna Decembrie.
Puteti sa faceti sesizare la ITM sub aspectul neacordarii orelor/zilelor libere platite in compensare sau/si a neplatii acestora!
Lucrati in sectorul bugetar sau privat ?
e privat...
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....