Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 4 schimburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

4 schimburi

Buna ziua.
As dori sa aflu daca urmatorul tip de program de lucru este legal si daca nu ce as putea face...
2 zile schimbul 1
2 zile schimbul 2
2 zile schimbul 3
2 zile libere
Sambetele si duminicile au un spor de 25% iar concediul de odihna se acorda si pe sambata duminica nu doar pe cele de Luni pana vineri iar foaia de boala nu acopera Sambata si Duminica care pentru cei care lucram asa este o zi normala...
As dori un raspuns va rog.
Saptamana are 5 zile de activitate si 2 de repaus ... programul mentionat de dvs incalca prevederile Codului Muncii.

Art. 113 C.mun.
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....