avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... avem doar 2 libere pe luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

avem doar 2 libere pe luna

buna ziua...lucrez intr-un supermarket cu un nr de vreo 100 de angajati si din totalul de 30 zile din luna.avem doar 2 libere pe luna...in rest se lucreaza 8 ore pe zi in schimb de 2 ture..cu un salariu de 750 lei si 22 bonuri de masa..mentionez ca liberul il avem 1 data la 2 saptamani...astazi in schimb sefa de magazin mi-a zis sa trec pe celalat schimb de tura ceeace facea sa am un liber la 3 saptamani.as dori sa stiu daca acest aspect face parte din regula de interior a magazinului si totodata e corect...si ce ar trebui eu sa fac in acest sens(ptr ca daca deschizi gura sa spui macar ca esti om si nu poti munci asa te da afara).multumesc .
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 19 Februarie 2016
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
...

Art. 113 C.mun.
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

4 schimburi aprilia12 aprilia12 Buna ziua. As dori sa aflu daca urmatorul tip de program de lucru este legal si daca nu ce as putea face... 2 zile schimbul 1 2 zile schimbul 2 2 zile ... (vezi toată discuția)
Drepturi la angajare oprea_vasile2000 oprea_vasile2000 La angajare....pe perioada de proba programul de munca este de 8 ore pe zi cu o singura zi libera pe săptămână pe perioada probei.....este normal?....vă ... (vezi toată discuția)
Orar de munca in 4 schimburi laur2310 laur2310 BUNA ZIUA SUNT ANGAJAT LA O FABRICA SI PANA ACUMA AM FOST IN 3 SCHIMBURI ..(5 ZILE CU 2 LIBERE) DE LUNA VIITOARE VOR SA NE PUNA SA MUNCIM IN 4 SCHIMBURI IN ... (vezi toată discuția)