Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrari contabile- achizitie apartament
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrari contabile- achizitie apartament

Buna ziua, as avea si eu o intrebare.
Societatea x a cumparat de la societatea y un apartament la pretul de 50.000 euro incl. tva pentru care s-a facut o factura de avans de 34.400 euro iar diferenta de 15.600 urmeaza sa fie achitata pe parcursul unui an de zile.
Oare cum se inregistreaza in contabilitate aceasta operatiune???
Multumesc
Cimss a scris:

Buna ziua, as avea si eu o intrebare.
Societatea x a cumparat de la societatea y un apartament la pretul de 50.000 euro incl. tva pentru care s-a facut o factura de avans de 34.400 euro iar diferenta de 15.600 urmeaza sa fie achitata pe parcursul unui an de zile.
Oare cum se inregistreaza in contabilitate aceasta operatiune???
Multumesc

Apartamentul este nou?
Cand este stabilit transferul dreptului de proprietate?

% 404 , cu valorea avansului

iar la data transferari dreptului de proprietate :

% 404 , cu valorea integrala

si simultan :

% 404 , stornare avans+rate
Multumim, da apartamentul este nou, inca nu au finalizat lucrarile la el, iar transferul de proprietate sa face dupa plata 15.600 euro ( la anul candva se va mai emite inca o factura de 15.600 euro).
Cimss a scris:

Multumim, da apartamentul este nou, inca nu au finalizat lucrarile la el, iar transferul de proprietate sa face dupa plata 15.600 euro ( la anul candva se va mai emite inca o factura de 15.600 euro).

Atunci inregistrati doar avansul facturat.
Ioan Petru Butariu, Contabil