avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?
Cel mai recent răspuns: MONICA GARLEA , Consultant fiscal 14:13, 19 Ianuarie 2009
Din avansul acordat furnizorului?
Ida-Maria a scris:

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?


Avansul a foat platit in perioada in care firma era neplatitoare de tva. Nu exista posibilitatea de deducere.
Ida-Maria a scris:

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?


Daca furnizorul va factureaza corect ( stornare de avans si apoi cladirea) si bunul este destinat unor operatiuni taxabile(...) , tva-ul poate fi dedus in conformitate cu prevederile legate de regimul deducerior.
Eu am inteles ca nu a fost facuta factura de avans, ceea ce ar fi in avantajul societatii.
maccount a scris:

Ida-Maria a scris:

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?


Daca furnizorul va factureaza corect ( stornare de avans si apoi cladirea) si bunul este destinat unor operatiuni taxabile(...) , tva-ul poate fi dedus in conformitate cu prevederile legate de regimul deducerior.

Stornarea de avans presupune si stornarea tva-ului. Acesta se scade din tva-ul total, deci tva-ul avansului nu se deduce!!!

Alte discuții în legătură

Calculez prorata florentyna florentyna in februarie 208 am vandut cladiri si terenuri din patrimoniu. in aceste cladiri si pe ac terenur imi desfasuram unul din obiectele mele de ... (vezi toată discuția)
Decont tva dragos178 dragos178 Am o mare problema. Am facut o investitie pe firma in urma careia, in calitate de platitor de TVA, am cerut o rambursare de TVA. In anul urmator, am cerut sa ... (vezi toată discuția)
Tva fara factura ContSters109653 ContSters109653 Am caz de dauna totala la un auto in leasing. In instiintare si in P.verbal sant informata ca societatea de asigurari ma despagubeste (eu SRL) cu o anumita ... (vezi toată discuția)