Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?
Din avansul acordat furnizorului?
Ida-Maria a scris:

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?

Avansul a foat platit in perioada in care firma era neplatitoare de tva. Nu exista posibilitatea de deducere.
Ida-Maria a scris:

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?

Daca furnizorul va factureaza corect ( stornare de avans si apoi cladirea) si bunul este destinat unor operatiuni taxabile(...) , tva-ul poate fi dedus in conformitate cu prevederile legate de regimul deducerior.
Eu am inteles ca nu a fost facuta factura de avans, ceea ce ar fi in avantajul societatii.
maccount a scris:

Ida-Maria a scris:

O societate comerciala platitoare de tva din 01.09.2008, prin depasirea plafonului de 35000euro, a avut un contract de vanzare cumparare pentru o cladire noua care va fi folosit ca sediu firma si locuinta de serviciu. In lunile iulie,august a achitat un avans de 58.000 lei din care tva 9.260 lei, iar in luna noiembrie a fost facturata intreaga suma. Exista vreo posibilitate de a deduce tva din avans?

Daca furnizorul va factureaza corect ( stornare de avans si apoi cladirea) si bunul este destinat unor operatiuni taxabile(...) , tva-ul poate fi dedus in conformitate cu prevederile legate de regimul deducerior.

Stornarea de avans presupune si stornarea tva-ului. Acesta se scade din tva-ul total, deci tva-ul avansului nu se deduce!!!