Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Situaþia unei sentinþe civile irevocabile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Situaþia unei sentinþe civile irevocabile

Instanţa de fond(Judecatoria)a pronunţat o sentinţă civilă irevocabilă fără să menţioneze o cale de atac(apel,recurs).Are ca obiect amendarea comisiei locale de fond funciar pentru neîndeplinirea obligaţiei de a face şi daune-interese conf.art.580 ind.3 cod proc.civ.,cu menţiunea că daunele-interese se vor pune în discuţie dacă în termen de 6 luni comisia locală de fond funciar nu îşi îndeplineşte obligaţia de a face,moment în care statul stabileşte şi suma totală privind amenda.
Luând în considerare contestaţia la executare a amenzii ca şi cale de atac,ce alte căi de atac legale se pot exercita în acest caz,având în vedere că pe sentinţa civilă irevocabilă nu sunt menţionate căi de atac?!
Nu se poate exercita nicio cale de atac. Căile de atac (apel și recurs) se menționează numai pe hotărârile judecătorești care nu sunt irevocabile, or hotărârea în discuție este irevocabilă.