avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA aferent factura de retur
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA aferent factura de retur

Am intrebare pt o firma care aplica TVA la incasare.
Care este exibilitatea TVA-ul aferent unei facturi de retur? Se scade din valoarea neexigibila sau se scade din valoarea exigibila a TVA-ului?
Mentionez ca firma primeste retur pentru marfa facturata in 2012 cand nu se aplica TVA-ul la incasare.
In Ghidul TVA la incasare la ajustarea bazei de impozitare scria:
"Comentarii:
Astfel cum rezultă din norme, în situaţii precum reduceri de preţuri, anularea
totală sau parţială a unui contract, alte evenimente prevăzute la art. 138 din Codul
fiscal, care intervin ulterior facturării, contribuabilii vor emite facturi în care
înscriu cu semnul minus baza impozabilă şi TVA aferentă acestor operaţiuni, chiar
dacă TVA nu a devenit exigibilă la data respectivă. Ca regulă, atât la beneficiar cât şi la furnizor/prestator, se ajustează mai întâi taxa neexigibilă şi doar în situaţia în care nu mai există diferenţe de taxă neexigibilă se ajustează taxa colectată la
furnizor/prestator, respectiv taxa deductibilă la beneficiar."

Din asata inteleg ca TVA ar trebui ajustat din valoarea TVA neexigibil indiferent de momentul cand a fost emisa factura initiala.

Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 13:08, 25 Decembrie 2013
Buna ziua,

Se ajusteaza taxa neexigibila numai in cazul in care aceasta nu a devenit total sau partial exigibila la data emiterii facturi de retur.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere tva- creante imposibil de recuperat simonapopbarnescu simonapopbarnescu buna ziua, referitor la creante ale clientilor pentru care am primit de la executor proces-verbal de imposibilitate de executare pentru ca nu mai detine ... (vezi toată discuția)
Facturare retururi dupa data de 1 iulie 2010 mihaelah mihaelah Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatorul caz: Care este procedura in cazul retururilor de marfa dupa data de 1 iulie aferente marfii facturate initial ... (vezi toată discuția)
Ajustare tva liliana state liliana state Buna ziua tuturor, Ma poate ajuta cineva?????????Am un client neincasat din luna mai 2007.Atunci am emis factura,m-am inregistrat cu venit si tva de ... (vezi toată discuția)