avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 739 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Munca in zile libere legale
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Munca in zile libere legale

BunaAm si eu o intrebare...mama lucreaza in sistemul bugetar ca si femeie de servici intr-o scoala generala.Directoarea le-a impus ca in prima sau a doua zi de craciun sa mearga la lucru si chiar in zilele de 27 31 decembrie sa mearga la lucru.Ce se intampla daca nu merge in aceste zile cand stiu ca prima si a doua zi de craciun sunt zile libere si chiar celalalte date de guvern prin recuperare...cu ce drept cere asa ceva?astept raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:39, 17 Decembrie 2013
HG 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 ca zile libere.

Art. 1
(1) Pentru salariatii din sectorul public, zilele de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 se stabilesc ca zile libere.
.....

Actul normativ nu poate fi ignorat de conducerea scolii respective.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere pentru bugetari si modul de recuperare Cornel  Vasile Cornel Vasile Hotararea Guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 ca zile libere, publicata in Monitorul Oficial, ... (vezi toată discuția)
Liberele sãrbãtorilor de iarnã bvl bvl În monitorul oficial este specificat că aceste zile libere se adresează doar bugetarilor(nu am citit monitorul oficial)? Acele zile libere în care ... (vezi toată discuția)
Hotararea guvernului nr. 965/2013 pentru stabilirea zilelor de 27 si 31 decembrie 2013 si 3 ianuarie 2014 ataela1 ataela1 Buna ziua,cum se aplica aceasta hotarare in mediul privat? Este obligatorie sau ramane la latitudinea angajatorului?Ma intereseaza pentru zilele de 27 si 31 ... (vezi toată discuția)