Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie insotitor

Soacra mea in varsta de 85 ani sufera de dementa mixta .Eu nu am serviciu .Pot sa obtin indemnizatie de insotitor ? Daca da ,in ce conditii?
In conditiile in care soacra dvs are un certificat de handicap care prevede insotitor.
Cum pot obtine acest certificat ?
Va programati la comisia de evaluare complexa a persoanelor cu handicap din judetul dvs.
procedura e cam complexa mai intai se ia de la medic familie o trimitere la medic specialist de acolo se ia referat medical cu ce anume sufera soacra dvs dupa care se duce la secretariat comisie und ese face planificarea pentru luna urmatoare plus o gramada de alte acte cerute printre care probabil in acest caz referat psihaitru ,neurolog,psiholog si ancheta sociala etc ,si se da o data la care se va prezenta cu soacra la asa zisa evaluare dupa care in fucnite de ce se stabileste daca i se da gradul I cu drept de insotitor va puteti angaja ca insotitorul dansei in orice caz ce sa zic este o procedura f lunga si greoaie asa ca bafta.