Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen preaviz

Buna ziua,
Pe un CIM pentru functia de lucrator comercial, perioada de preaviz in cazul concedierii este de 21 de zile si perioada de preaviz in cazul demisiei 15 zile. Am avut control de la ITM si s-a dispus ca masura modificarea zilelor de preaviz pentru ca nu este corect. Unde am gresit?
Multumesc!
La concediere, durata minima a termenului de preaviz este de 20 de zile lucratoare.

In cazul demisiei, termenele de preaviz de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere. au caracter imperativ, pot fi micşorate prin acordul părţilor, însă durata lor nu poate fi mărită, Codul muncii statuând limita maximă a preavizului.