Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Abuz
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua

Pot beneficia de subventia pentru caldura conform Legii dar datorita presedintelui de bloc care nu vrea sa imi dea o adeverinta din care sa rezulte numarul de persoane care locuieste la apartamentul respectiv, motivandu-mi ca trebuie sa fiu cu plata intretinerii la zi, nu imi pot depune dosarul la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6
Intrebarea fireasca este cum pot, legal, sa-l fac pe acest domn presedinte sa imi dea aceasta adeverinta
Va multumesc si va doresc o zi buna
nu puteti decat prin instanta, daca nu va intelegeti.

incercati sa platiti ceva macar din datorie si faceti o esalonare de plata si poate il convingeti..
Ca sa primiti ajutorul pentru incalzire, plata restantelor nu este o conditie.
Totusi, dv. vreti ceva de la asociatie, dar si asociatia vrea ceva de la dv.

Ca sa aveti ce va trebuie, atunci si asociatia ar trebui sa primeasca ce ii trebuie.
Existenta debitelor nu conditioneaza acordarea formalitatilor pentru beneficierea de ajutor caldura
Este o forma de obligare a achitarii debitelor
Este foarte simplu, mergeti la presedinte si ii spuneti ca ajutorul de caldura primit de dumneavoastra se scade DIRECT din factura de caldura, iar restanta pe care o acumulati va fi mai mica macar cu acesti bani pe care ii primiti, pentru ca ajutorul nu ii incasati dumneavoastra, asociatia ii primeste.
Faceti o solicitare scrisa si explicati-i ca face un abuz si ca va plati dansul din buzunar subventia daca nu isi face treaba. Pe de alta parte puteti face o intelegere prin care sa va angajati sa platiti restantele. Este si spre binele Dvs pentru a nu acumula datorii si risca sa fiti executata silit.