Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract de comodat

daca am un contract de comodat trebuie sa fac foie de parcurs pt autoturismul care face obiectul contractului ?????
Cu contractul de comodat justificati folosinta auto.
Cu foaia de parcurs justificati decontarea carburantului.
Sunt doua aspecte diferite.
pai si asta insemna ca trebuie sa fac daca vreau sa justific carburantul
Pai asta ar insemna. Si aici sunt doua aspecte:
- Platitor /neplatitor de TVA, deducerea TVA-ului
- Deducerea sumelor ca si cheltuiala - pentru care trebuie sa existe in spatele bonului documente justificative (nota/bon de consum, foaie de parcurs, delegatie, foaie de deplasare, FAZuri, etc)
Daca nu vreti sa faceti foi de parcurs, o sa decontati jumatate din suma cu carburantii si gata (tot nu sunteti 100% in regula dar se practica) , etc. Contabil nu aveti?
nu am dar cred ca o sa mi angajez unul deoarece se pare ca nu e asa de tinut contabilitatea la un mic cabinet
Este recomandat sa va presteze specialistul, fiecare cu meseria lui.