Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proces impotriva chiriasilor zgomotosi / proprietarului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proces impotriva chiriasilor zgomotosi / proprietarului

Buna ziua,

Am cumparat acum 6 luni un apartament. Imediat ce ne-am mutat, am observat ca vecinii nostri de deasupra, sunt fiinte nocturne, dorm ziua, iar toata noaptea vorbesc, urla, tipa, trantesc obiecte pe podea, taraie scaune, mese, asculta TV-ul sau muzica cu volumul mediu spre tare.
Am vorbit cu presedintele asociatiei de proprietari, ne-a spus ca la apartamentul cu pricina stau 2 studenti arabi in chirie, ca scandalurile dureaza de 5 ani de zile, de cand stau acolo, ca a fost politia, ca s-au dat amenzi, etc.
Am fost la ei de multe ori, de fiecare data zic "Scuze, scuze" si cum inchid usa, e totul la fel.
Am chemat politia intr-o seara cand muzica era chiar foarte tare, le-a dat amenda, am facut si reclamatie la sectie, al carei raspuns nu l-am primit inca.
Mentionez ca nu e petrecerea secolului la ei in fiecare seara, dar incepand cu orele 21-22 se activeaza si o tin asa pana spre dimineata, e suficient cat sa ne tina treji sau sa ne trezeasca din somn, ca picatura chinezeasca. In ultima vreme stau toti ca popandaii in dormitor, camera cea mai indepartata de usa, ceea ce ne obliga sa dormim in alta camera.
Daca chem politia, din usa lor nu cred ca se aude zgomotul foarte tare. In viata mea nu am auzit barbati care sa vorbeasca atat de mult, iar araba are o sonoritate care te trezeste si din morti.

As avea cateva intrebari, daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi:

1. Avand in vedere ca sunt cetateni extracomunitari, ce repercusiuni ar avea faptul ca nu isi platesc amenzile? Oare daca chem politia e degeaba, daca ei pot bine mersi sa nu isi plateasca amenzile? Plus ca din ce am inteles, politia a fost la ei de multe ori pana acum, in trecut.

2. Care ar fi pasii pentru a deschide o actiune in instanta impotriva lor si mai ales impotriva proprietarului? Am inteles de la presedintele asociatiei ca a fost abordat in trecut proprietarul, care a spus ca pe el nu il intereseaza nimic, il intereseaza doar sa isi ia banii si atat.
Nu ma intereseaza neaparat sa castig un eventual proces, ci sa ii sperii intr-atat incat sa ii oblige sa se mute sau ii pun in pozitia in care sa negociem.

Multumesc pt sfaturi.

Proprietarul poate fi obligat in cazuri motivate sa rezilieze contractul de locatiune
Aveti posibilitatea in situatia in care exista mai multe plangeri la politie,cand presedintele de asociatie cunoaste situatia,sa notificati proprietarul cu obligatia impuneri respectarii regulamentului de ordine interioara al asociatiei de proprietari ,astfel incat chiriasii sai sa respecte orarul de liniste legal prevazut de disp L nr 61/1991
faceti plangere impotriva proprietarului la Politie.

puteti face plangere si la servicul Pasapoarte ca nu au amenzi platite sa nu li se mai acorde viza.
Cum stim ca cineva isi achita o amenda sau nu? Chiar nu stiu.
Pe de alta parte m-as mira ca cineva intra/extra/super comunitar, daca incalca legile tarii si chiar se constata acest lucru, i se intocmeste un PV de amenda, sa nu o achite. Ce sunt acestia de fapt si protejatii cui sunt?
Mai departe nu comentez, ca as mai avea ceva de zis...
@ynocentta
Aceasta notificare de care vorbiti este facuta de un avocat?

@av.antoanelageaman
Si eu m-am gandit sa fac o plimbare pe la serviciul Imigrari ...

@Adam Grecu - Intr-adevar, nu se poate sti daca cineva si-a platit amenzile sau nu. Presedintele asociatiei sustinea ca si le platesc, mie imi vine greu sa cred. Cautand pe net informatii, am citit lucruri surprinzatoare: ca in Romania, un strain chiar daca vrea sa isi plateasca o amenda contraventionala, nu are unde, pt ca nu are rol fiscal. Sau ca nu exista nici o statistica care poate fi consultata la frontiera pt a verifica daca un strain care intra sau iese din tara are amenzi neplatite. Am specificat ca sunt extracomunitari pt ca Romania mai are acorduri bilaterale cu statele din UE, prin care trimite amenzile la domiciliu, dupa cum si romanii, daca iau o amenda rutiera in Austria spre exemplu, o primesc in Romania.

Cat priveste protejatul, nu stiu daca sunt ei specific protejati, dar intr-un oras universitar, cu multi studenti straini, care platesc taxe mari de scolarizare + chirii, masa, transport, etc., ma gandesc ca tacit exista un fel de "protectie" a gainii cu oua de aur. Altfel, cum ajung in anii terminali studenti care dorm doar ziua? Poate noaptea de fapt repeta lectiile si nu inteleg eu ce zic :)

In mod politicos,sunati la usa lor in timpul zilei de 20-30de ori si le multumiti pentru auditiile muzicale,discutii si alte alea.
Intre doua sonerii,bateti cu un par in tavanul camerei in care dorm si motivati ca incercati starea planseului si a tencuielii.
vedeti si reclama cu mercador,cu ala care vrea sa-si cumpere o bormasina si o folositi in timpul zilei.e buna si o drujba.
succes si scuzati recomandarile,dar la nesimtire se raspunde cu aceeasi moneda.