Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tulburarea linistii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tulburarea linistii

Buna ziua,

Am o problema cu vecinii de deasupra. Intre orele 22 si 08 (cand am nevoie de odihna) ei fac galagie: tropaie, vorbesc tare, muta mobila, trantesc usi etc. Activitatea aceasta tine chiar tarziu in noapte (ma mai trezesc pe la 2,3 si tot ii aud). Am fost si la administrator care cica a vorbit cu ei, dar tot nu s-a ameliorat nimic.
Ce pot face in aceasta situatie?
Tot ce doresc este sa ma pot odihni, insa cu galagia de deasupra nu pot si sunt stresat tot timpul.
Pot face plangere la politie?
Va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc!
Faceti o plangere la politie si poate ca ii va prinde in flagrant si le va da amenzi. Daca politia le-ar da in fiecare seara cate o amenda poate ca se vor potoli.
Pe deasupra si statul ar castiga.
Sesizati politia telefonic la 112 atunci cand sunt in plina activitate. Asa sunt sanse ca cei de la politie sa vina si sa constate tulburarea linistii.
Am sesizat Politia la 112, au venit, s-au dus sus si coincidenta nefericita a facut ca atunci sa se mute fostii chiriasi. Politistii au spus sa nu mai sun la 112 pt ca pot lua eu amenda.
Singura solutie pe care o vad este sa fac plangere la politie. Ce parere aveti?
Adica deasupra dv au fost niste chiriasi care faceau mereu galagie, zgomot, scandal ? I-ati reclamat la politie si politia a venit sa constate. Numai ca acestia tocmai se mutau , plecau cu tot cu bagaje si de aceea era zgomot si galagie.
Apoi au venit alti chiriasi sau proprietarii deasupra dv ?
Si acestia fac zgomot si galagie ? La fel ca primii ?
Deasupra mea a fost o tipa care a fost ok, insa de la o vreme tot auzeam mutat de mobila si zgomote de la mai multe persoane (eu stiam tipa asta e linistita).
Intr-o dupa-amiaza cand vroiam sa ma odihnesc am chemat politia si surpriza: se muta fata respectiva, dar au ramas prietenii ei (o fata si un baiat).
Deci timing-ul a fost total nepotrivit, pt ca cei care au ramas fac multa galagie.
Ca-n filmele cu prosti!
andrei_emil, utilizator