Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca

Este legala modificarea unilaterala (prin dispozitie) a locului de munca din contractul individual de munca in conditiile in care ulterior salariatul refuza semnarea actului aditional corespunzator?Poate fi concediat salariatul ulterior de la locul de munca unde a fost mutat unilateral, doar in baza faptului ca a contestat doar intern, nu si in justitie aceasta modificare?

Multumesc.

Buna Ziua,

Conform Codului Muncii, art.42 alin.1: Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre abgajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
alin.2: pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
Modiificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.

In speta, se poate emite o decizie de delegare de competenta.
Multumesc.As dori un raspuns in raport cu posibilitatea concedierii asa cum am intrebat.
1. Faptul ca nu sunteti de acord cu modificarea clauzelor din contractul individual de munca (CIM) nu este un motiv legal de concediere.

2. Angajatorul ar putea sa gaseasca o alta modalitate legala ca sa va concedieze.
costel58 a scris:

....Poate fi concediat salariatul ulterior de la locul de munca unde a fost mutat unilateral, doar in baza faptului ca a contestat doar intern, nu si in justitie aceasta modificare?

Multumesc.

Daca nu ati contestat-o in instanta, atunci posibilitatea concedierii dvs creste, intrucat neindeplinirea atributiilor la noul loc de munca poate constitui abatere disciplinara si sanctionata ca atare.