Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare incetare de drept CIM in Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare incetare de drept CIM in Revisal

Buna ziua!

Cum se procedeaza in cazul inregistrarii in Revisal a incetarii de drept a unui CIM avand in vedere ca data incheierii contractului este 31.12.2013, avand in vedere ca in aceasta perioada persoana care se ocupa cu inregistrarea in Revisal se afla in concediu de odihna?

Se poate face apel la art. 4 alin (1) lit. d) din HG 500/2011, respectiv "la data luarii la cunostinta a evenimentului" si sa se inregistreze inainte de 31.12.2013 incetarea sau se va inregistra pe 06.01.2014, cand se va reveni din concediu?

Va multumesc anticipat!
Conf art 56 alin 2 CM pentru situaţiile prevăzute la art 56 alin. (1) lit. c)-j) CM, constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, şi se comunică persoanelor aflate în situaţiile respective în termen de 5 zile lucrătoare.

Coroborand acest articol cu cel mentionat de dvs, art 4 alin 1 lit d HG 500/2011, rezulta ca angajatorul poate constata incetarea de drept a CIM in perioada 1-9.01.2014, perioada in care va putea emite si decizia de incetare a CIM. Inregistrarea in revisal se va face in data emiterii deciziei de desfacere a CIM, aceasta fiind data constatarii incetarii de drept a CIM (oricare zi din perioada 01-09.01.2014).
Incetarea c.i.m,. indiferent de motivul incetarii, se completeaza si se transmite in REVISAL la data incetarii.
Multumesc pentru raspunsuri. Intre timp, am considerat de cuviinta ca avand in vedere ca produce efecte la data de 31.12.2013, am emis decizia de incetare de drept cu data de azi, cand s-a operat si in Revisal.
Legea prevede sanctionarea peste termen si nu anterior implinirii termenului.
Intocmai. De aceea am preferat sa inregistrez si in Revisal inainte de 31.12.2013, ci nu dupa 06.01.2014 la intoarcerea din concediu.